S výchovou psa je nutno začít ode dne, kdy si pejska jeho nový majitel přivede domů. Při výcviku psa je třeba mít na zřeteli, že základem úspěchu je důslednost.

Výběr psa

Než si vyberete psa, měli byste dobře znát své finanční, časové a fyzické možnosti!

Musíte si vybrat rasu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Vhodné je ještě před koupí psa nastudovat některou z nepřeberného množství příruček, které jsou na našem knižním trhu běžně k dostání. V každé příručce pro majitele psů najdete informace a upozornění na některá úskalí, která se mohou vyskytnout při soužití člověka se psem. V počátcích vám může být kniha i takovým malým návodem jak postupovat při výchově psa. Pokud jste zvážili veškerá rizika a rozhodli jste se pořídit si pejska, máme pro vás několik rad, jak postupovat.

Jak postupovat při výběru psa

Pamatujte, že základem úspěchu je důslednost. Pokud začínáte s výcvikem štěněte, je třeba vědět, že duševní rozvoj dvouměsíčního štěněte odpovídá věku velmi malého dítěte. V prvních dnech buďte trpěliví a přísnost odložte stranou. Je samozřejmostí, že i starší pes je vychovatelný, vždy je však snadnější učit psa mladého než dospělého, který má už své zlozvyky.

K tomu, aby soužití psa a jeho majitele bylo bezproblémové, je bezpodmínečně nutné, aby pes zvládal aspoň základní pravidla poslušnosti. Přiběhl na povel, zůstal na místě, zvládal chůzi u nohy, sedl si a lehl, když to bude potřeba. Toto je základ, který je bezpodmínečně nutný také pro jeho bezpečnost. Pokud jste začátečník a s chovem psů nemáte žádné zkušenosti, nejjednodušší bude, když navštívíte se svým pejskem některé z kynologických cvičišť. Tam vám rádi poradí se základem výcviku, na co je důležité se zaměřit a jakých chyb se máte v počátcích vyvarovat.

První kroky

První kroky do nového domova jsou pro pejska nejtěžší. Ocitá se v novém prostředí a může trpět pocitem osamění. Proto psa přivítejte jeho novým pelíškem. Měl by obsahovat hračky a pamlsky, které jej zklidní. S výchovou začínejte postupně, první dny si musí pejsek zvyknout. U starších pejsků může adaptace trvat délé.

Hračky

Správné hračky podporují fyzický i duševní vývoj štěněte. Jejich počet by měl být minimální, vhodné jsou ty, které se dají chytat, kousat, honit a mohou pískat. Hračky uklízejte, protože pejsek by měl vědět, že hračky jsou vaše a budou sloužit jako odměna. Hračky, které jsou snadno dostupné, postupně ztrácejí na zajímavosti.

Pochvala psa

Pes, stejně tak jako člověk, reaguje na pochvalu. Pokud má být vaše výuka účinná, musíte svého psa chválit pokaždé, když uposlechne vašich pokynů. Můžete jej odměnit pochvalou (důležitá je intonace hlasu), pamlskem, pohlazením či mu nabídnout jeho oblíbenou hračku. Pochvala by měla být dvakrát tak větší než pokárání.

Vodítko s obojkem

Chůze na vodítku je jedním ze základních požadavků, které musí pes splňovat. V Ostravě platí vyhláška Obecně závazná vyhláška č.12/2005, která upravuje volný pohyb psů. Z volně pobíhajících psů mají někteří občané strach a může se stát, že by v nestřežené chvíli mohl váš pes kohokoliv napadnout. Pokud budete mít psa na vodítku, vyhnete se tak řadě nepříjemností, například v hustém městském provozu, který je pro psa nebezpečný.

Nechte pejska, aby si obojek a vodítko očichal, poté jej rozptylte, tak že na něj budete klidně mluvit a obojek mu nasaďte. Chvíli si se psem hrajte a pak mu obojek sundejte – poté musí následovat pochvala. Psík si brzo začne obojek spojovat s odměnou a bude jej snášet bez problémů.

Přivolání

Základní pravidlo: psa nikdy nevolejte, abyste mu vyčinili! Mohl by si návrat spojit s trestem. Navlékněte psovi obojek s vodítkem a zavolejte jej jménem. Měl by se k vám vydat už ze zvědavosti. Když dorazí, přivítejte jej hračkou, pohlazením nebo odměnou. Pes by se měl vracet, protože chce být ve vaší společnosti.

Některé psí zlozvyky

Pokud se rozhodnete pro staršího pejska z útulku, může se stát, že bude mít určité zlozvyky. Čím větší bude vaše trpělivost, tím větší láskou se vám pejsek odvděčí.

Je jasné, že převýchova neproběhne hned. Pokud ovšem budete důslední a vytrváte, dočkáte se odměny, neboť mnohé zlozvyky sa dají potlačit a některé i úplně odstranit. A ještě jedna rada – je snadnější problémům předcházet, než je napravovat.

Pronásledování vozidel

Projíždí-li vozidlo či cyklista, snažte se odvrátit pozornost psa jiným směrem. Nesnázím se dá předejít oblíbenou hračkou. Pokud vás cyklista míjí, dejte psovi pokyn sednout. Psa mějte vždy na vodítku!

Agresivita vůči jiným psům

Od útlého věku vašeho psa se procházejte v prostředí, kde se pohybují i ostatní psi. Začněte v patřičné vzdálenosti a postupně tuto vzdálenost zkracujte. Pokud se váš pes začne chovat agresivně, snažte se odvrátit jeho pozornost jiným směrem. Již v mládí je nutné naučit psa nosit náhubek a tak předejít nepříjemnostem.

Agresivita vůči lidem

Pokud se svým psem budete zacházet tak, jak se má, jistě bude i na ostatní lidi reagovat adekvátně. Je nutné si pamatovat, že pes má zakódováno, že žije ve smečce a v každé smečce je jeden vůdce. Tak jako se psi podrobí vůdci, tak se pes musí podrobit i vám. Množství dominantních psů, které dnes potkáváme, jsou produktem pochybných chovatelských snah člověka. A pokud už se stane, že máte dominantního psa, je nutné, aby měl za všech okolností náhubek, který předejde závažným následkům. V minulosti je zaznamenána řada případů, kdy na neopatrné majitele psů doplatily hlavně děti.

Pokud vytrváte a budete důslední, určitě bude vaše soužití naplněno řadou krásných zážitků a pejsek přinese do vašeho života radost.