Rozhodnutí pořídit si psa je rozhodnutím celé rodiny. Příchodem psa se v domácnosti řada věcí změní, kromě radosti přibydou také povinnosti, na jejichž plnění se musí podílet všichni členové rodiny.

Než se definitivně rozhodnete opatřit si psa, musíte vše dobře zvážit. Nikdy nesmíte zapomenout, že nevhodně zvolený pes může být pro vaši rodinu skutečným neštěstím. Lidé totiž často nemají ponětí o přirozeném chování a vlastnostech psů. A navíc ani nevědí, co takové soužití člověka se psem obnáší. Pes pak draze zaplatí za jejich chyby! Tisíce pejsků kvůli nezodpovědnému přístupu jejich majitelů každoročně skončí na ulicích.

Jestliže si psa vyberete s rozmyslem a budete se snažit pochopit a respektovat jeho přirozenost, soužití s ním nebude působit žádné větší potíže. Pes vám poskytne mnoho radosti, ale to nejcennější, co vám dá, je vztah. Vztah by měl být ovšem oboustranný! Pes ke svému majiteli cítí bezpodmínečnou, bezvýhradní lásku a oddanost. Nedokážeme-li cítit totéž, měli bychom se tedy snažit mít aspoň zodpovědný přístup.

Před tím než se rozhodnete pomoci, počítejte s tím že:

Dříve než si vyberete pejska, zodpovězte si následující otázky

Jestli jste odpověděli na všechny otázky, nebo alespoň na naprostou většinu z nich kladně, můžete si bez obav pejska pořídit. Pokud tomu ale tak nebylo, raději si vše ještě jednou pořádně promyslete. Jestliže si nejste jisti, že by vám vaše pracovní vytížení nebo momentální finanční situace dovolila odpovídajícím způsobem se o psa postarat, raději se potěšení z něho prozatím vzdejte. Psy můžete milovat, aniž byste se stali jejich vlastníky. Právě rozumným přístupem nejvíce prokážete, že to s nimi myslíte dobře.